kaloryfer
Ogrzewanie i klimatyzacja

Poprawne umieszczenie grzejników

0 7

Umiejscowienie grzejników to kluczowa sprawa, jeśli chcemy, by nasz dom był efektywny energetycznie. Owszem, dzięki dzisiejszym technologiom mamy na tym polu nieco większą dowolność i nie musimy przestrzegać zasad tak rygorystycznie jak kiedyś, w dalszym jednak ciągu jest kilka miejsc, w których nie powinniśmy montować żadnego rodzaju grzejnika, czy to tradycyjnego, czy to konwekcyjnego.

Po pierwsze: nie wolno zasłaniać grzejników. Jeżeli schowamy grzejnik we wnęce i zasłonimy ją jakimś meblem, to utworzy się nam kieszeń ciepłego powietrza, z której nie będziemy mieli żadnego sensownego pożytku. Chyba, że naszym celem jest windowanie kosztów ogrzewania – wtedy, owszem, cel zostanie osiągnięty. Piszemy o tym nie bez kozery, gdyż po dzień dzisiejszy zdarza się, że grzejniki z jakiejś niewiadomej przyczyny są chowane za szafkami, biurkami i innymi meblami. Taki grzejnik można wyłączyć, wymontować i zamontować gdzieś indziej. Ale gdzie? Oczywistym miejscem na montaż grzejnika jest rzecz jasna przestrzeń pod oknem. Okno jest miejscem gdzie nasz dom otrzymuje sporo zimnego powietrza z, zewnątrz, co prowadzi do strat cieplnych. Należy przypomnieć, że przez okna możemy tracić nawet jedną czwartą energii cieplnej. Trzeba zatem skorzystać z efektu konwekcji i ogrzewać za jego pomocą dostające się do naszego domu zimne powietrze. Jeżeli nie ma możliwości usytuowania grzejnika bezpośrednio pod oknem, nie wszystko straconego. O ile okna, które posiadamy prezentują jakiś rozsądny poziom, wszystko powinno być we względnym porządku. Należy wtedy umieścić grzejnik w innym miejscu, które powoduje straty ciepła. Powinniśmy wtedy preferować ściany narażone na wiatr, ściany zorientowane na północ czy też narożniki budynku. Są to proste zasady, ale jeżeli nie będziemy się do nich stosować, będzie trzeba liczyć się ze sporymi stratami energetycznymi w naszym budynku.

 radiator below window

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl www.sfsintec.biz/mo/pl/pl/web/industrial_solutions/construction/timber_work/timber_work_1.html

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania