Ogrzewanie i klimatyzacja

Najtańszy opał

0 3

Jednym z najpopularniejszych sposobów zasilania instalacji centralnego ogrzewania oraz wody użytkowej, jest podłączenie prostego kotła na węgiel. Dlaczego? Dlatego że w dalszym ciągu, w wielu rejonach kraju jest to w przeliczeniu najtańsze paliwo. Dodatkowo kotły węglowe nie wymagają jakoś specjalnie dużo uwagi z naszej strony, oraz są względnie tanie, jeśli porównać je z bardziej specjalistycznymi kotłami na „ekologiczne” paliwa.
A czy węgiel może być „ekologiczny”? Cóż, w zasadzie to niewiele brakuje mu do tego określenia. Warunek jest jednak jeden – musi to być węgiel względnie typu 31 , który będzie spalany w kotle górnego spalania. Dym wtedy będzie czysty i prawie niezauważalny. Czego należy unikać? Cóż, to oczywiste – paliwa do którego nie jest dostosowany nasz kocioł. Plus kilku rodzajów, nawet jeśli jest w stanie je obsłużyć. Najgorszy jest tutaj muł węglowy. Przynajmniej na Śląsku i w okolicach, jest on odpowiedzialny za niespotykany dotąd smog. Dziwi fakt, że ludzie używają tego rakotwórczego opału. W każdym razie – unikać powinniśmy także miału i węgla brunatnego. Należy pamiętać, że aby uniknąć kopcenia, powinno się stosować metodę górnego spalania – niezależnie od paliwa. Przy czym paliwa gorszej jakości należy bezwzględnie spalać właśnie w ten sposób. W internecie z łatwością znajdziemy rozpiskę z nazwami polskich kopalń, która wyszczególnia jakie rodzaje węgla oferują. W ten sposób, będziemy mogli nie tylko dowiedzieć się, czy dany węgiel jest czysty, ale i na ile opłacalny będzie to wydatek. Jak możemy do tego dojść? Wystarczy zastosować prosty wzór:
cena za 1t [zł] / wartość opałowa [MJ/kg] = cena ciepła [zł/GJ]
Dzięki temu wzorowi, będziemy mieli realnie rozeznanie w wydajności węgla. I niejednokrotnie okaże się, że tańszy węgiel wcale nie jest bardziej opłacalny.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl tanie domy energooszczędne

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania