rzodkiewka
Dom i wnętrze

Jak działa wentylacja mechaniczna

0 4

Z dnia na dzień coraz więcej mówi się na temat wentylacji mechanicznej, aczkolwiek mało kto wie jak działa to urządzenie. Mając powyższe na uwadze w niniejszym artykule przybliżymy Państwu zasadę działania wentylacji mechanicznej zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej. Jest to zdecydowanie najprostszy i najbardziej podstawowy wariant wentylacji w której przepływ powietrza wymuszany jest przez dwa wentylatory. Każdy z nich ma inne zadanie – mianowicie pierwszy służy do wtłaczania do wnętrza świeżego powietrza, zaś drugi wyłącznie do wyciągania powietrza zużytego.

Nazwa tej wentylacji ma swoje podłoże u samego podnóża ponieważ projektuje się ją tak, aby oba strumienie powietrza były sobie równe. W ten bardzo prosty sposób można uzyskać kompromis pomiędzy nadciśnieniem oraz podciśnieniem, które bardzo często powodują niekontrolowane przeciągi. Widoczne jest to szczególnie w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Czy wiesz, że:
Wentylacja mechaniczna służy do wymuszania wymiany powietrza.
Usuwa również wilgoć z domu.
Ponadto usuwa dwutlenek węgla.

Świeża porcja tlenu do domu dostarczana jest na bieżąco przy jednoczesnym usuwaniu nieprzyjemnych zapachów.
To w jaki sposób działa wentylacja mechaniczna przedstawiamy Państwu na poniższym schemacie.
Pierwszy wentylator jak już wcześniej wspominaliśmy wymusza zasysanie powietrza z zewnątrz. Następnie zostaje ono przekazane do sieci przewodów wentylacyjnych. Tam zostaje podzielone na porcje i ostatecznie dostarczane jest do suchych pomieszczeń (salon, sypialnia). Niemniej jednak należy pamiętać, że jest to powietrze zimne, które ogrzewa się nieznacznie podczas przepływu kanałami. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu anemostatów powietrza rozpraszane jest równomiernie po całym pokoju.

Jak widać na obrazku powietrze spokojnie cyrkuluje po czym następnie po ogrzaniu się od ścian i grzejnika ucieka przez szparę pod drzwiami. Warto wiedzieć, że ta szpara jest konieczna. Ponieważ w ten sposób dostarczane jest powietrze do pomieszczeń mokrych czyli łazienek, toalet i kuchni. Ostatecznie po ogrzaniu jest wyciągane przez drugą sieć przewodów.
Niestety trzeba się liczyć z dość dużymi stratami ciepła w przypadku tego rodzaju wentylacji. Jak wiadomo trafiające do domu powietrze jest zimne, aczkolwiek opuszcza już jako ciepłe. Z drugiej strony dzięki zastosowaniu regulacji wydajności taka strata może być istotnie minimalizowana. Niemniej jednak jest to największa wada takiej wentylacji.

Czy wiesz, że:
Napędzanie wentylatorów zużywa prąd.
Wentylacja mechaniczna może działać w każdych warunkach pogodowych, nawet latem.
Zaawansowane stopnie wydajności, od zera, do bardzo intensywnej.
Instalacja wentylacji mechanicznej pozwala na nieotwieranie okien przy zachowaniu świeżego powietrza w całym mieszkaniu.
Instalując wentylacje mechaniczną można zrezygnować z kominów wentylacyjnych.

Mamy nadzieje, że niniejszy artykuł przybliżył w sposób opisowy i obrazkowy działanie wentylacji mechanicznej w taki sposób, że nie mają już Państwo żadnych obiekcji związanych z tego typu instalacją.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl hale stalowe

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania