Podloga
Dom i wnętrze, Meble

Jak dbać o podłogą i drewno w domu?

0 1

Drewno jest częstym materiałem wykorzystywanym podczas zakładania podłóg. Choć poddane wielu obróbkom, narażone jest na uszkodzenia podczas eksploatacji, dlatego wymaga nie tylko nienagannego zabezpieczenia, ale również odpowiedniej pielęgnacji.

Wrogami numer jeden drewnianej są piasek i wilgoć, dlatego decydując się na jej ułożenie należy zastanowić się, w której części czy domu będzie to najbardziej odpowiedni zabieg. Drewno pod wpływem warunków otoczenia zmienia swoje właściwości, jest bowiem materiałem higroskopijnym. Ze względu na ten fakt najbardziej odpowiednia dla drewnianej jest temperatura 18-20 stopni oraz wilgotność powietrza oscylująca w 50-80%. Zbyt niska wilgotność sprawia, że rozsycha się, przez co powstają szczeliny, natomiast znacznie wyższa wilgotność przyczynia się do jej pęcznienia i wybrzuszenia.
Ze względu na ten fakt nie zaleca się mycia drewnianych podłóg mopem, który zawiera w sobie dużą ilość wody.
Kolejnymi wrogami podłóg drewnianych jest wspomniany wyżej piasek a także sól, z którą mamy do czynienia głównie zimą. Ze względu na ten fakt odradza się montowania drewnianych podłóg w hallach i , gdzie buty są w ciągłym kontakcie z podłożem. Jeśli jednak posiadamy taką właśnie tam, dobrze jest ją zabezpieczyć matą i dbać o częste jej zamiatanie.

Przedłużenie żywotności podłogi

Inwestując w drewnianą podłogę warto ją zabezpieczyć możliwie najlepiej. Idealnym rozwiązaniem będzie tu jej polakierowanie. Lakier to zabezpieczenie chroniące drewno przed mechanicznym uszkodzeniem, dlatego nie należy pomijać wykonania tej czynności.
Do czyszczenia i pielęgnacji podłóg drewnianych użyć należy specjalnych preparatów przeznaczonych do tego materiału. W ich składzie powinny się znaleźć składniki stworzone na bazie olejków akrylowych.

Nie chcąc lakierować podłogi można ją zabezpieczyć poprzez jej olejowanie, przy czym jest to metoda nie dająca tak dobrych rezultatów, jak pierwsza. Tu należy znacznie baczniej przestrzegać zasad ochrony i pielęgnacji podłogi, co wiąże się między innymi z koniecznością częstszego usuwania zabrudzeń i kurzu. Podłogi olejowane wymagają również stosowania co pół roku środka zabezpieczającego je.

Domowe porady na plamy
Podczas eksploatacji podłogi mogą się na niej znaleźć rozmaite plamy, których usunięcie nie okaże się tak łatwe. Okazuje się wówczas, iż nawet najdroższy produkt nie jest w stanie stawić czoła plamom. Tymczasem radzą sobie z nimi znakomicie „porady babuni”, o których należy pamiętać. I tak, jeśli na naszej podłodze powstaną zabrudzenia na skutek przyniesienia na butach fragmentu asfaltu, o co w okresie wakacyjnym nie trudno, sięgnąć należy po masło, plama po maśle, soku czy winie zniknie pod wpływem wymycia podłogi ściereczką nasączoną płynem do naczyń, natomiast tłuste plamy po czekoladzie, paście do butów czy tłuszczu wyeliminujemy benzyną ekstrakcyjną, na krew najlepsza jest zimna woda, natomiast na długopis czy ołówek – spirytus.

źródło: uroda-wdziek.pl

 

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania