klimakterium
Dom i wnętrze, Porady budowlane

Dobór klimatyzatora do pomieszczenia

0 3

Wszechobecność klimatyzatorów znacznie wpływa na standaryzacje tych instalacji, a więc zaczynamy się z nimi spotykać nie tylko w biurach i hotelach, ale i w mieszkaniach. Należy jednak pamiętać o ich właściwym doborze względem pomieszczenia.

Jak dobrać moc klimatyzatora? Jest to pytanie, na które trzeba znać dokładną odpowiedź przed jego wyborem. Oczywiście pod uwagę należy wziąć wszystkie parametry urządzenia, aczkolwiek jak wiadomo najważniejszym jest jego wydajność chłodnicza, czyli jednym słowem moc. Niemniej jednak do profesjonalnego wyboru potrzebne są zdecydowanie bardziej skomplikowane obliczenia, które przede wszystkim uwzględnią nasłonecznienie, urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu oraz ilość znajdujących się w nim osób. Niemniej jednak, w przypadku pomieszczeń mieszkalnych tego typu obliczenia nie są praktykowane zbyt często.

Bardzo istotnym jest, aby precyzyjnie określić wydajność chłodniczą kupowanego urządzenia. Jednym z podstawowych wskaźników służących do określenia mocy chłodniczej urządzenia jest powierzchnia, ewentualnie kubatura klimatyzowanego pomieszczenia. Należy pamiętać, że właściwy wybór to gwarancja sprawnego działania całego układu. Niemniej ważny jest wybór konstrukcji instalacji wewnętrznej, a jak wiadomo występuje kilka rodzajów (ścienna, podstropowa, przypodłogowa oraz kasetonowa).

Ciekawostka:
Dla ułatwienia można przyjąć, że moc chłodnicza powinna wynosić w granicach 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia.

Wybierając klimatyzator należy wziąć pod uwagę następujące warunki pomieszczenia:

  • powierzchnię klimatyzowanego pomieszczenia
  • grubość i rodzaj ścian i izolacji
  • liczbę okien i drzwi
  • nasłonecznienie wnętrza
  • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu, do którego wstawimy klimatyzator
  • dodatkowe źródła ciepła (komputer, lodówka, itp.)

Podsumowując temat przewodni niniejszego artykułu proponujemy skorzystać z zaawansowanych kalkulatorów, które pozwalają obliczyć dokładnie moc urządzenia, albowiem tylko wtedy uzyskamy wymierne obliczenia gwarantując sobie tym samym prawidłowe i sprawne działanie klimatyzatorów

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl hologramy kolekcjonerskie galeria

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania