213
Dom i wnętrze, Porady budowlane

Dach Mansardowy Cz. 2

0 41

Pierwszy budynek wykorzystujący mansardy pojawia się tam w 1864 roku. Jak pisał jego twórca, architekt George Woodward, ze względu na stłoczenie budynków trudno jest tworzyć w mieście. Jednak mansarda jest dla architekta prawdziwym błogosławieństwem pozwalającym w znakomity sposób wyeksponować walory narożnika budynku umieszczonego u zbiegu dwóch ulic.

Wspomniany wcześniej Grand Hotel był jednym z pierwszych dużych budynków, w którym wykorzystano ten element architektoniczny. Pozwolił on zbudować prosty w konstrukcji, sześciopiętrowy budynek, który jednocześnie zachowywał wszystkie walory, jakimi powinien charakteryzować się reprezentacyjny hotel. Ukończony został w 1868 roku. Od razu trafił do przewodników, które jednak na początku traktowały go jako fenomen wart zobaczenia.

W roku 1871 mansardy objawiły się w pełnej krasie na budynku hotelu Gilsey przy Broadwayu. Chociaż nie największy, trzypiętrowy budynek pozostaje najlepszym przykładem tego, co działo się w tamtym czasie w Nowym Jorku.

Szaleństwo trwało przez pięć lat i być może byłoby kontynuowane, gdyby nie wydarzenia z Bostonu. Wiek dziewiętnasty to wciąż czas, w którym ogień był ogromnym zagrożeniem, zwłaszcza dla konstrukcji takich, jak domy szkieletowe, drewniane czy właśnie mansardy stosowane na budynkach miejskich. W listopadzie 1872 roku w Bostonie wybuchł pożar, którego konsekwencją były przepisy ograniczające użycie mansard w architekturze. Swoje zrobiły także podwyżki stawek ubezpieczeniowych w stosunku do takich domów. Ukończony w 1874 roku budynek Wytwórców i Budowniczych miał być w zamierzeniach zwieńczony potężną mansardą. Zrezygnowano z niej jednak. To był koniec drewnianego szaleństwa.

 

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl christmas wishes

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania