gambrelowy ruf
Materiały budowlane, Porady budowlane

Dach Mansardowy – cz. 1

0 44

W latach 1868-73 w Nowym Jorku zapanowało prawdziwe szaleństwo związane z budową domów zwieńczonych dachami mansardowymi. Ucichło tak szybko, jak się zaczęło.Tak samo konstruowane są domy szkieletowe. Drewniana rama, wokół której dobudowane są ściany, o którą oparty jest dach, stanowi podstawę mansard, które przez pięć lat święciły triumfy w architekturze Nowego Jorku.

Domy szkieletowe wspomniane są nie bez przyczyny. To właśnie rozwój technologii, w której są budowane umożliwił stawianie coraz bardziej wymyślnych konstrukcji zachowujących wytrzymałość i nie wymagających ogromnych nakładów pracy i pieniędzy.Czas mansard przypada w Nowym Jorku na okres tuż przed pojawieniem się pierwszych drapaczy chmur. To ważne, ponieważ w tamtym czasie architektura tego, co na dachu, miała ciągle jeszcze spore znaczenie. Wraz z rozwojem wysokościowców przestały się liczyć zwieńczenia – z prostej przyczyny – nie było ich widać z poziomu gruntu.Według Christophera Graya, dziennikarza gazety New York Times, szczyt popularności mansard przypada na lata 1868-73. Z tamtego okresu do dzisiaj dotrwał zaledwie jeden przykład – budynek Grand Hotelu przy skrzyżowaniu Broadwayu i 31 ulicy.

Same mansardy wynalezione zostały przez Francuza, monsieur Francoisa Mansarta, który żył i pracował w siedemnastowiecznej Francji. W Ameryce dziewiętnasty wiek to rozwój budownictwa mieszkaniowego. Pojawiają się więc pierwsze duże domy szkieletowe, doskonale znane tym, którzy oglądają filmowe produkcje z akcją umieszczoną na południu Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku nie ma mowy o budowie rozległych willi, ze względu na ceny gruntu trzeba piąć się w górę.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl www.dekorplanet.pl

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania