trawnik
Ogród

Co zamiast trawnika?

2 2827

Trawnik, aby był ładny, wymaga dużego nakładu pracy: regularnego podlewania, nawożenia, napowietrzania i koszenia. Co, jeśli nie chcemy lub nie możemy sobie na to pozwolić?

Ogród bez trawnika również może być piękny! Krzewy, krzewinki i byliny stanowią doskonałą ozdobę ogrodu, pod warunkiem, że pamiętamy o kilu zasadach:

1. Krzewy najlepiej sadzić po kilka sztuk na metr kwadratowy (w zależności od gatunku).

2. Świetnie w takiej roli sprawdzają się niskie odmiany jałowca pospolitego, płożącego i sabińskiego oraz bujnie i długo kwitnące krzewy liściaste: berberysy, irgi, pięciorniki, trzmieliny i tawuły.

3. Również róże okrywowe – zwłaszcza odmiany: The Fairy, Nozomi, Hansa i Rosa x rugotida – pięknie zdobią ogród, w którym nie ma trawnika.

4. Krzewinki i byliny zadarniające są świetne do pokrywania gruntu.

5. Inne rośliny nadają się pod korony drzew liściastych, a inne pod drzewa iglaste. Pod koronami drzew liściastych panuje cień, a podłoże jest próchnicze, dlatego tam sprawdzają się: funkia, dąbrówka rozgłowa, kokorycz, barwinek pospolity, konwalie, przylaszczka, tiarella sercwata, kopytnik pospolity, miodunka plamista, zawilec gajowy i runianka japońska. Natomiast pod drzewami iglastymi jest sucho, a ziemia jest piaszczysta i kwaśna, więc tam nadają się: żarnowce, barwinek pospolity, jałowiec żółty, jasnota plamista, wrzosy, wrzoścce, kokoryczka wielokwiatowa, ciemiernik cuchnący i żywokost wielokwiatowy.

6. Rośliny, które przetrwają bez specjalnej opieki, wspaniale przy tym kwitnąc, to: rozchodniki, macierzanki, bodziszek czerwony i acena drobnolistna.

Warto też wiedzieć, że trawnik mogą z powodzeniem zastąpić rabaty z trawami ozdobnymi. Trawy takie są wytrzymałe, odporne na choroby i łatwe w uprawie, a ponadto mają bardzo oryginalny wygląd.
Autor
Lidia Miler

About the author / 

admin

2 Comments

  1. Kriss Marzec 2, 2015 at 12:53 pm -  Odpowiedz

    Idealne rozwiązanie na ogrodzenie: posadzenie krzewów (najlepiej Tuj) blisko siebie, a następnie strzyżenie ich na odpowiednią wysokość. Piękny trawnik idealnie komponuje się z tego typu krzewami. Sam posiadam pełne ogrodzenie z Tuj i muszę powiedzieć, że przy nie dużym nakładzie pracy można rzeczywiście otrzymać zadawalające efekty. Pozdrawiam.

    • Łania Marzec 2, 2015 at 12:57 pm -  Odpowiedz

      Kriss jakiego gatunku używasz, że masz aż tak zadziwiający efekt? Ja miałam wysadzone 40 drzewek, które pięknie komponowały się z trawnikiem, o który mój mąż naprawdę bardzo dba. Jednak kilka z nich uschło a resztę ktoś mi najzwyczajniej musiał ukraść. Końcem końców z mojego ogrodzenia zostało zaledwie 12 drzewek. Czy złocienie są lepsze?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl www.rabski.com.pl/siatka-ogrodzeniowa-poznan/

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

kuchnie na wymiar grudziądz meblegrudziadzbynio.com.pl
Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania