szpinak
Porady budowlane

Anemostat czy kratka wentylacyjna

0 103

Jest to w miarę estetyczne zakończenie wylotów ciepłego powietrza oraz przewodów wentylacyjnych. Rozwiązanie zyskuje na popularności ponieważ to jedyny element, który jest widoczny z całego systemu wentylacyjnego we wnętrzu pomieszczenia.

Jeszcze do niedawna występowały wyłącznie brzydkie i bardzo plastikowe – jednym słowem wyglądały mało estetycznie i nie budziły takiego zainteresowania jak w chwili obecnej. Na dzień dzisiejszy producenci mają do zaoferowania anemostaty w wyjątkowo ciekawym wzornictwie. Dzięki temu bez problemu można wybrać takie, które najbardziej pasują do danego rodzaju wnętrza.
Nie zapominajmy jeszcze o kratkach, które przykrywają otwory nawiewu i wywiewu powietrza w pomieszczeniach. Niestety ich montaż jest mało przyjemny ponieważ odbywa się za pomocą wkrętów oraz preparatów uszczelniających. Mało wygodne, aczkolwiek nic innego do tej pory nie wymyślono, a skoro tak to nie pozostaje nam nic innego ja się dostosować. Kratka jest to element, który składa się z kołnierza, a w jego wnętrzu umieszczana jest niezbędna siatka z tworzywa sztucznego. Ponadto należy pamiętać, że wewnątrz powinna być umieszczona również wkładka z ruchomymi listwami przesłonowymi. Wielkość strumienia powietrza można regulować poprzez zmianę kąta nachylenia przesłon przy pomocy specjalnych linek wychodzących z kołnierza. Przy wyborze kratki należy się kierować głównie tym z jakiego została wykonana materiału, a najlepiej, żeby był on przede wszystkim trudnopalny.

Czy wiesz, że:
Instalując kratkę powietrza należy przed przykręceniem jej do ściany, wyjąć wkładkę z kołnierza, a dopiero później ją wcisnąć.
Anemostaty bardzo często zakańczają wyloty w instalacjach rozprowadzających ciepłe powietrze. Ponadto osłaniają otwory wentylacji wywiewnej.
Głównym zadaniem anemostatów jest kierunkowe rozpraszanie strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że obrotowy talerz umożliwia w znacznym stopniu regulację przepływu powietrza. Pamiętajmy również o tym, że w otworze wentylacji należy umieścić ramkę, a następnie dopiero w nią wkręcić anemostat. Jak zapewne wszystkim wiadomo konieczne jest doprowadzenie przewodów instalacji wywiewnej lub nawiewnej.
Czy wiesz, że anemostaty:
nawiewne doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia,
wywiewne usuwają powietrze wraz z zanieczyszczeniami,
występują w różnych rozmiarach, a zależności od tego jakie są potrzeby powietrze wydobywa się w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach.
Warto wiedzieć, że anemostaty najczęściej wykonywane są z blachy aluminiowej oraz plastiku, a także z aluminium i drewna. Jeśli chodzi o barwy mogą być one różnorakie poprzez pomalowanie ich metodą proszkową. Pamiętajmy jednak o tym, że na zakończeniach kanałów wentylacyjnych powinny być zamontowane również zawory i nawiewniki.

 

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przykładowe zdjęcia:

projektowanie aranżacja wnętrz
źródło: maniadekorowania.com.pl http://oknotest.pl/montaz-okien/co-daje-cieply-montaz-okien-pvc

projektowanie wnętrz
źródło: http://www.azuresea.eu

Odwiedź naszą galerię zdjęć sprawdź co teraz jest w modzie i jak powinieneś urządzić swoje mieszkanie,

Nasze artykuły poprowadzą Cię w wyborze nowego mieszkania, oraz jego urządzenia. Na stronach naszych partnerów przeczytasz dodatkowo o:

Jeśli masz jakieś pytanie koniecznie skontaktuj się z naszymi pracownikami. A my postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Aranżacja mieszkania